قرارگاه خاتم در یک نگاه
 
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۵
کد مطلب: ۳۵۵۱۱۶
 
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش ندای انقلاب ، وقتی دشمنان انقلاب اسلامی ایران در جنگ تحمیلی طعم شکست را چشیدند، با تغییر راهبرد، میدان تقابل با انقلاب اسلامی ایران را به عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی کشاندند و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز که در جنگ دوشادوش بسیج مردمی و ارتش جمهوری اسلامی در برابر متجاوزان ایستاده بود، با پایان یافتن دوران دفاع مقدس با درک این موضوع، در کنار تقویت توان دفاعی کشور، به عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی وارد شد تا دشمن را در این عرصه‌ها نیز ناکام بگذارد. بنابراین در حوزه اقتصادی و آبادانی کشور و با توجه به خساراتی که جنگ تحمیلی به  زیرساخت‌های کشور وارد کرده بود، در سال ۱۳۶۸ قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با سفارش امام خامنه‌ای(حفظه‌الله‌تعالی) به فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل شد و امروز با گذشت ربع قرن از فعالیت آن، با به‌کارگیری متخصصان جوان و متعهد این مرز و بوم نه تنها  ابر‌پروژه‌های فراوانی را در سراسر میهن اسلامی و برخی کشورها به مرحله اجرا درآورده است، بلکه محرومیت‌زدایی از چهره شهرها و روستاهای ایران عزیز را نیز در کارنامه‌ خود دارد.مراحل شکل‌گیری و پیشرفت قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)

مراحل شکل‌گیری و پیشرفت قرارگاه خاتم را می‌توان به چهار دوره تقسیم کرد:

دوره اول- هویت‌سازی و کسب جایگاه در صنعت پیمانکاری کشور: این دوره که از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ را شامل می‌شود، با سرپرستی سردار محمد وفایی آغاز شد که می‌توان آن را مهم‌ترین دوره در تاریخ قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) دانست؛ چرا که از یک سو در این دوره باید چارت سازمانی، بازوهای اجرایی  و ساختار اداری قرارگاه شکل می‌گرفت و از سوی دیگر نیز سازوکارهایی برای ایجاد حسابرسی‌های دقیق مالی برقرار می‌شد که در این راستا در دستورالعمل گردش خزانه تدوین و مؤسسه حسابرسی حسام  ایجاد شد. سردار محمدباقر قالیباف به مدت یک‌سال و سردار حسن دانایی‌فر نیز به مدت چهار سال از مسئولان قرارگاه در این دوره بودند.

دوره دوم- توسعه فعالیت‌ها و تجربه‌اندوزی: این دوره که با فرماندهی مجدد سردار محمد وفایی در سال ۷۶ در قرار سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) آغاز شد، نزدیک به یک دهه ادامه یافت. در این بازه زمانی قرارگاه توجه خود را به  صنعت عمران معطوف کرد و موفق شد به حوزه‌هایی چون؛ نفت، گاز، پتروشیمی و... ورود پیدا کند. از دیگر دستاوردها در دوره دوم قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) می‌توان به ساماندهی تشکیلات ستادی و ایجاد واحدهای اجرایی اشاره کرد.

دوره سوم- رصد گلوگاه‌های اقتصادی و افزایش حضور: از سال ۱۳۸۵ و با آغاز دوره جدید، قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) به کمک تجربه و تخصص به رشد دست یافت و توانست از یک سو دامنه فعالیت‌های خود را به ۱۳ رشته و ۵۰ گرایش تخصصی افزایش داده و از سوی دیگر زمان اجرای پروژه‌ها را کاهش دهد. همچنین در این دوره فعالیت قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) با فرماندهی سردار عبدالرضا عابد آغاز شد و پس از آن  سردار رستم قاسمی در کسوت فرمانده قرارگاه، برنامه‌های این مجموعه را پیش برد و  موفق شد فعالیت‌های خود را به بیرون از مرزهای کشور گسترش دهد و به عنوان پیمانکار پروژه‌های عظیم در سایر کشورها حضور یابد.

دوره چهارم- ارتقای حرفه‌ای و توسعه سرمایه‌گذاری: از این بازه زمانی که از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و تاکنون ادامه دارد، به دوره بلوغ قرب‌های قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) یاد می‌شود؛ چرا که در این دوره با پایان دوره گذار و تفکیک حوزه‌های فعالیت قرارگاه،  کارگروه‌های هشت‌گانه که عبارتند از: گروه تخصصی کربلا (راه و راه‌آهن)، گروه تخصصی نوح (سازه‌ها و تأسیسات دریایی- ساحلی)، گروه تخصصی قائم(تونل‌های طویل TPM)، گروه تخصصی سپاسد(سدسازی)، گروهی تخصصی نیروگستر (خطوط انتقال نفت، گاز و پتروشیمی)، گروه تخصصی شهید رجایی(صنایع معدنی)، گروه تخصصی سماوات(مخابرات، برق،IT) سازماندهی شدند. در این دوره که با فرماندهی مهندس ابوالقاسم مظفری شروع شد و از سال ۹۲ با فرماندهی سردار عباداله عبداللهی ادامه دارد، قرارگاه گام‌های زیادی را  برای کمک به پیشرفت پیمانکاران خصوصی و مشارکت آنها در ابرپروژه‌های کشور برداشته است. 

مجموعه قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در ربع قرن فعالیت خود موفق به اجرای کامل  ۱۰۴۵ پروژه شده است و اکنون نیز ۲۳۵ پروژه در حال اجرا دارد که عبارتند از:

نفت و گاز و پتروشیمی: پروژه‌های در دست اجرا ۳۳ / پروژه‌های خاتمه‌یافته ۸۵ / کل پروژه‌ها ۱۱۸.

آب: پروژه‌های در دست اجرا ۷۹ / پروژه‌های خاتمه‌یافته ۳۴۷ / کل پروژه‌ها ۴۶۶۵.

سازه‌های دریایی: پروژه‌های در دست اجرا ۹ / پروژه‌های خاتمه‌یافته ۲۲ / کل پروژه‌ها ۳۱.

راه وترابری: پروژه‌های در دست اجرا ۹۸ /پروژه‌های خاتمه‌یافته ۴۰۷ / کل پروژه‌ها ۵۰۵.

عرصه صنعت و معدن: پروژه‌های در دست اجرا ۱۱ / پروژه‌های خاتمه‌یافته ۱۳۰ / کل پروژه‌ها ۱۴۱.

عرصه برق، مخابرات و IT: پروژه‌های در دست اجرا ۵ / پروژه‌های خاتمه‌یافته ۵۴ / کل پروژه‌ها ۵۰.