افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی دغدغه مسئولان است
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۲۷
کد مطلب: ۳۰۰۴۸۴
 
Share/Save/Bookmark
 
معاون امور استان‌ها، مجلس و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: در حال حاضر یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان کشور، افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور است.
به گزارش ندای انقلاب از کرج، مراسم تودیع و معارفه مدیر کل کتابخانههای عمومی استان البرز بعد از ظهر امروز با حضور حجتالاسلام والمسلمین سید محمدرضا واحدی معاون این نهاد و مدیران ارشد استانی از جمله حجتالله ملاصالحی معاون سیاسی استانداری البرز برگزار شد.

واحدی طی سخنانی در این مراسم اظهار داشت: انقلاب اسلامی یک قیام مردمی و نهضتی فرهنگی است و تفکر امام خمینی (ره) یک تفکر فرهنگی بود.

وی با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی گفت: اگر چه برای مسئولان به طور کلی معیشت مردم و رفع مشکلات اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است، اما معنویت را مهمتر از تامین رفاه میدانیم و به همین دلیل وظیفه دستگاههای متولی امور فرهنگی به مراتب بیشتر از دستگاههای اجرایی دیگر است.

این مسئول تصریح کرد: خوشبختانه بخشهای مهمی از اهداف انقلاب در این حوزه محقق شده و رشد و توسعه علمی کشور، افزایش زیرساختهای علمی و فرهنگی مانند کتابخانهها، مساجد و مدارس و دانشگاهها نشان دهنده این امر است.

واحدی افزود: مهم این است که بسیاری از این پیشرفتها در دورانی محقق شده که دشمنان ما توان خود را برای ضربه زدن به انقلاب و تحریم همه جانبه کشور به کار بسند.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهمترین توطئه دشمنان در حوزه فرهنگی و به همین دلیل رهبری عظیمالشان انقلاب اسلامی به طور مداوم بر ضرورت هوشیاری مردم و مسئولان در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان تاکید فرمودهاند.

معاون امور استانها، مجلس و مشارکتهای نهاد کتابخانههای عمومی کشور اظهار داشت: در حال حاضر یکی از دغدغههای اصلی مسئولان کشور، افزایش سرانه مطالعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کشور است.

واحدی گفت: در این راستا مسئولیت مهمی بر عهده این نهاد قرار داشته و تلاش میکنیم در راستای اجرای طرحهای نوسازی منابع موجود و احداث کتابخانههای جدید، موفق باشیم.

وی تصریح کرد: البته تحقق این مهم نیازمند همکاری و مشارکت دستگاهها و نهادهای دیگر از جمله نهادهای متولی امور فرهنگی است.

لازم به توضیح است، در این مراسم از تلاشهای رمضانعلی محسنی مدیر کل سابق کتابخانههای عمومی استان البرز تقدیر و به جای وی حجتالاسلام والمسلمین شمسالله فلاح به عنوان مدیر جدید این نهاد معرفی شد.

رمضانعلی محسنی در این مراسم بخشی از عملکرد خود را طی قبول این مسئولیت تشریح کرد.

به گفته وی، از سال 88 تاکنون فضای کتابخانههای استان از 15 هزار مترمربع به 28 هزار مترمربع افزایش یافته است.

محسنی گفت: همچنین در این مدت 80 هزار کتاب فرسوده از کتابخانههای استان خارج و کتابهای جدید جایگزین آنها شده است.

وی افزود: در این مدت تعداد کتابهای موجود در کتابخانهها به بیش از یک میلیون 25 هزار جلد افزایش یافت که رشد بیش از 3 برابری محسوب میشود.

مدیر کل سابق کتابخانههای عمومی استان البرز در پایان تعداد اعضای کتابخانههای این استان را بیش از 104 هزار عضو عنوان کرد.