رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد
چرا دلار ارزان شد؟
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: ۳۶۰۳۰۶
 
Share/Save/Bookmark
 
محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه ارز ناموس بانک مرکزی است و باید برای حفظ ارزش آن از ابزارهای بانک مرکزی استفاده کنیم، دلایل افت اخیر قیمت دلار را تشریح کرد.
به گزارش ندای انقلاب، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: متأسفانه در ۲ ماه اخیر، خلاف ماه های اول سال، شاهد عدم دخالت بانک مرکزی در بازار ارز بودیم و این موضوع یکی از علل ایجاد التهابات روانی و افزایش نرخ ارز بود.

وی ادامه داد: در مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور با حضور سران قوا اختیارات بانک مرکزی را افزایش دادیم تا اقدامات لازم را انجام دهد.

پورابراهیمی افزود: یکی از اقدامات مثبت انجام شده این بود که بانک مرکزی بتواند از منابع مربوط به صادرات غیرنفتی، تعادل را ایجاد کند و همچنین بتواند از انتشار ابزارهای مرتبط با حوزه ارز هم استفاده کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ورود بانک مرکزی به مدیریت نقدینگی به کشور را یکی دیگر از علل کاهش نرخ ارز دانست و اضافه کرد: صرافی ها را هم کنار گذاشته بودند اما با مدیریت جدید بانک مرکزی، اختیارات بیشتر به صرافی ها داده شد و محدودیت های انتقال ارز به کشور نیز برداشته و حجم زیادی ارز وارد کشور شد.

وی با بیان اینکه مجموعه این تصمیمات و اقدامات در کاهش نرخ ارز، اثر گذاشت، گفت: امیدواریم با این رویکرد جدید و افزایش اختیارات بانک مرکزی، نرخ ارز متعادل شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/