عربستان|همه سناریوها درباره سرنوشت بن سلمان و جانشینان احتمالی وی
 
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۲
کد مطلب: ۳۶۰۴۴۰
 
Share/Save/Bookmark
 
در حالی که فشار بر آل سعود برای افشای حقیقت در جنایت ترور جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد در کنسولگری سعودی در استانبول تشدید می‌شود، احتمالات و سناریوهایی درباره آینده بن‌سلمان ولیعهد سعودی هم مطرح می‌شود که انگشت اتهامات به سوی وی هم نشانه رفته است.
به گزارش ندای انقلاب، بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای، خاندان حاکم(آل سعود) احتمالات کنار گذاشتن محمد بن سلمان که نامش با جنایت ترور خاشقجی گره خورده یا حداقل تعیین شریک یا جانشین ولیعهد برای کاهش قدرت و سلطه وی را بعید نمی‌دانند.

حکومت عربستان سعودی سرانجام تحت فشارهای سهمگین جهانیان، بامداد شنبه ۲۸ مهرماه، ۱۸ روز بعد از ناپدید شدن خاشقجی در پی ورود به سفارت سعودی در استانبول به کشته شدن وی کنسولگری اعتراف کرد، اما از واژه کشته شدن خودداری و اعلام کرد وی درگذشته است،روایت‌های ضد و نقیض ریاض درباره اینکه او چگونه کشته شده سبب ادامه فشارهای جهانی برای روشن شدن حقایق مربوط به این پرونده شده است که تنگنا و بحران شدیدی برای خاندان حاکم بر عربستان ایجاد کرده است.

پس از کشته شدن خاشقجی و شوک جهانی که به سبب وحشیانه بودن این جنایت و ارتکاب آن در داخل یک مقر دیپلماتیک به وجود آمد و همچنین نشانه رفتن انگشتان اتهام به سوی بالاترین سطوح قدرت و رهبری سعودی، در محافل سیاسی آمریکا سخن گفتن از پایان اعتبار محمد بن سلمان به عنوان شریک آمریکا در سایه اشتباهات مرگبار آغاز شده است که یک سناتور آمریکایی به صراحت به سعودی‌ها گفته است شخص دیگری را به جای بن سلمان انتخاب کنید.

احتمالات : در حالی که گروهی از تحلیلگران برکناری محمد بن سلمان را با توجه به حجم اختیارات و مناصب و قدرتی که در قبضه او قرار دارد و بلندپروازی‌های گسترده‌اش بعید می‌ دانند، گروه دیگر معتقدند افکارعمومی جهان بر دولت آمریکا فشار وارد می‌کند تا شریک جدیدی را در ریاض انتخاب کند تا آن را از تنگنای بیشتر در آینده دور نگه دارد و عقلای قوم در آل سعود هم برای بقای تاج و تخت خود در صورت ادامه حکومت بن سلمان احساس خطر می‌کنند.

در این زمینه نام شاهزادگانی همچون احمد بن عبدالعزیز، خالد الفیصل، خالد بن سلمان، فیصل بن سلمان، مقرن بن عبدالعزیز، خالد بن بندر و خالد بن سلطان برای جانشینی محمد بن سلمان مطرح شده‌اند.


روزنامه واشنگتن پست و پایگاه انگلیسی میدل ایست آی و روزنامه لوفیگارو فرانسه گزارش‌هایی را منتشر کرده‌اند که از احتمال تغییر محمد بن سلمان در نهایت یا تعیین جانشین ولیعهد برای وی خبر داده‌اند به طوری که پس از آن وی تغییر و اختیاراتش به تدریج واگذار شود یا تقسیم موقت قدرت میان محمد بن سلمان و شاهزاده دیگر تا شاید طوفان فروکش کند.

گزینه‌های احتمالی جانشینی بن‌سلمان

شاهزاده احمد بن عبدالعزیز

احمد بن عبدالعزیز برادر ملک سلمان بن عبدالعزیز است که سه شنبه ۳۰ اکتبر به شکل غافلگیرکننده و غیر منتظره از لندن به ریاض بازگشت، وی حدود دو ماه و نیم در لندن به عنوان تبعیدگاه اختیاری خود اقامت داشت. میدل‌ایست آی نوشته بود شاهزاده احمد پسر عبدالعزیز تنها پس از دریاف تضمین‌های آمریکایی و انگلیسی مبنی بر اینکه محمد بن سلمان آسیبی به وی نرساند، برگشته است.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، اعضای برجسته خاندان حاکم، نقش احتمالی شاهزاده احمد را برای کاهش نفوذ پسر برادرش بررسی کرده‌‌اند و چه بسا وی، منصب ولیعهد موقت را برعهده بگیرد. این رسانه نوشته بود احمد شاید برای عقد قراردادی با بن سلمان تلاش کند تا وی را به کناره‌گیری داوطلبانه از ولیعهدی و مناصب نظامی و امنیتی متقاعد کند یا شاید برای خلع وی از طریق هیئت بیعت تلاش کند که ممکن است برای منصب ریاست این هیئت هم معرفی شود.

مشهور است که شاهزاده احمد ۷۶ ساله با سیاست‌های بن سلمان برادرزاده‌اش مخالف است به طوری که در سال ۲۰۱۷ زمانی که یکی از اعضای هیئت بیعت بود با تعیین محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد مخالفت کرد و با وی بیعت نکرد. احمد به مدت کوتاهی در سال ۲۰۱۲ وزیر کشور و پیش از آن در طول چندین دهه معاون وزیر کشور سعودی بود.

شاهزاده خالد الفیصل

خالد الفیصل امیر مکه مکرمه و فردی نزدیک به ملک سلمان به شمار می‌رود، منابع غربی یکی از فرضیه‌های مطرح برای عبور آل سعود از بحران موجود را تقسیم قدرت به صورت موقت میان محمد بن سلمان و یکی از نزدیکان مورد اعتماد دانسته‌اند، این منابع گفته‌اند انتخابی که واقعی‌تر است، انتخاب خالد الفیصل است که مورد اعتماد زیاد شخص پادشاه است.

خالد الفیصل ۷۸ ساله پسر فیصل پادشاه اسبق و امیر کنونی مکه مکرمه است، ملک سلمان وی را به عنوان نماینده ویژه خود به ترکیه فرستاد تا درباره پرونده کشته شدن خاشقجی گفت‌وگو کند.

شاهزاده خالد بن سلمان

خالد بن سلمان برادر کوچکتر محمد بن سلمان ولیعهد است،‌روزنامه لوفیگارو فرانسه گزارش داده بود که هیئت بیعت سعودی تعیین وی به عنوان جانشین ولیعهد را بررسی می‌کند تا به تدریج انتقال قدرت از محمد به خالد صورت گیرد و در نهایت وی جای برادر بزرگ خود را بگیرد و همچنان حکومت در خاندان سلمان باقی بماند.

خالد بن سلمان ۳۰ ساله در حال حاضر سفیر عربستان در آمریکاست، اما روز ۱۱ اکتبر گذشته به شکل غیرمنتظره به ریاض بازگشت، روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته بود که خالد هرگز به عنوان سفیر به ایالات متحده بازنخواهد گشت.

شاهزاده فیصل بن سلمان

دیوید هرست در سایت میدل ایست آی نوشته بود که فیصل بن سلمان از برادران ارشد محمد بن سلمان یکی از شخصیت‌هایی است که ممکن است جای وی را به عنوان ولیعهد بگیرد.

فیصل ۴۷ ساله در حال حاضر امیر منطقه مدینه منوره است، وی استاد علوم سیاسی دانشگاه ملک سعود بود، مدرک دکترای خود را از دانشگاه آکسفورد گرفته است، این شاهزاده سعودی مالک مجله«أراب نیوز» و روزنامه‌های «الشرق الأوسط و الاقتصادیة» است.

شاهزاده خالد بن بندر

خالد بن بندر بن عبدالعزیز ۶۷ ساله ریاست سازمان اطلاعات سعودی را در دوران ملک سلمان در فاصله آوریل ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۱۶ برعهده داشت.

میدل‌ایست آی نوشته بود که خالد از مهمترین شاهزادگانی بود که به استقبال احمد بن عبدالعزیز رفت و بازگشت وی به ریاض را خوشامد گفت، وی یکی از شخصیت‌هایی است که می‌تواند جایگزین محمد بن سلمان شود.

شاهزاده خالد بن سلطان

خالد بن سلطان ۶۹ ساله به عنوان معاون وزیر دفاع طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ فعالیت کرده است، انتظار می‌رفت تا همانند پدرش سلطان بن عبدالعزیز، به عنوان وزیر دفاع هم منصوب شود، اما چنین اتفاقی نیفتاد.

خالد بن سلطان فرماندهی نیروهای عربی را در عملیات موسوم به طوفان صحرا در سال ۱۹۹۱ برعهده داشت. پایگاه میدل‌ایست آی نوشته بود که خالد هم یکی از مطرح‌ترین شاهزادگانی بود که به استقبال احمد بن عبدالعزیز هنگام بازگشت از لندن رفت و به وی خوشامد گفت.

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز

مقرن بن عبدالعزیز یکی از فرزندان موسس آل سعود(عبدالعزیز) است که تنها برای چند ماه مقام ولیعهدی را برعهده داشت، اما در آوریل ۲۰۱۵ برکنار شد، نکته جالب اینکه در فرمان پادشاهی سعودی آمده بود که وی به درخواست خودش برکنار شده است!

رسانه انگلیسی گزارش داده بود که مقرن ۷۳ ساله یکی از شاهزادگان ارشدی است که از بازگشت احمد بن عبدالعزیز استقبال کرده و به وی خوشامد گفته بود.

این در حالی است که شبکه الجزیره گزارش داده است ولید بن طلال که- چند ماهی را در بازداشت بود و در نهایت با دادن بخشی از ثروت خود به بن سلمان آزاد شد-، گفته است تحقیقات رسمی در زمینه کشته شدن جمال خاشقجی، محمد بن سلما ولیعهد سعودی را تبرئه خواهد کرد، به ادعای وی، بروز یک اشتباه سبب کشته شدن خاشقجی شده است.

منبع : تسنیم

انتهای پیام/