ایران و اروپا در حال طراحی مکانیزمی برای جایگزینی سوئیفت هستند
 
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب: ۳۶۰۲۹۶
 
Share/Save/Bookmark
 
معاون وزیر خارجه ایران گفت:« ایران و شرکای تجاری اش در حال طراحی مکانیزمی هستند تا با دور زدن تحریم‌های آمریکا با هم داد و ستد نفتی داشته باشند».
به گزارش ندای انقلاب، ایران به دنبال جایگزینی برای سیستم پرداخت سوئیفت است تا تحریم های آمریکا را دور بزند.

عباس عراقچی ، معاون وزیر خارجه ایران که در مصاحبه با اسپوتنیک نیوز سخن می گفت افزود:« ایران و شرکای تجاری اش در حال طراحی مکانیزمی هستند تا با دور زدن تحریم‌های آمریکا با هم داد و ستد نفتی داشته باشند».

عراقچی گفت تهران احتمال ایجاد جایگزینی برای سیستم جهانی پرداخت سوئیفت را منتفی نمی‌داند. باید از تحریم های واشنگتن رد شد.

وی ادامه داد:« تا آنجا که می دانیم اروپایی ها هم می خواهند بدانند سوئیفت چگونه می تواند به معامله با ایران ادامه دهد و آیا به یک سیستم مالی موازی دیگر نیاز است.... این مسئله ای است که هنوز داریم روی آن کار می‌کنیم».

به گفته او اتحادیه اروپا قبلا سیستمی هم‌تراز با سوییفت را پیشنهاد داده بود. این سیستم جدید از شرکت های اروپایی که در ایران کار می کنند در برابر تحریم های آمریکا محافظت می‌کند و در اختیار کشورهای دیگر هم قرار خواهد گرفت.

« مهمترین ویژگی این سیستم مالی که آن را « SPV» می نامند این است که علاوه بر اروپاییها کشورهای دیگر هم می‌توانند از آن استفاده کنند. امیدواریم قبل از اعمال دوباره بخش دوم تحریم های آمریکا از ۴ نوامبر ، این سیستم عملیاتی شود».

سوئیفت یک شبکه مالی است که انتقال مقادیر بالای پول را بین کشورها در سراسر جهان ممکن می‌سازد. مقر آن در بلژیک است ولی هیئت مدیره آن شامل مقامات اجرایی بانک‌های آمریکا هم می‌شود و قانون فدرال آمریکا به آنها اجازه می‌دهد علیه بانک های سراسرجهان عمل کنند. سوییفت اکثر پیام های بین بانکی را حمایت میکند و بیش از ۱۱ هزار موسسه مالی در بیش از ۲۰۰ کشور را به هم متصل می سازد.

هیکو ماس ، وزیر امور خارجه آلمان قبلا از اتحادیه اروپا خواسته بود جایگزینی مستقل از سوئیفت ایجاد کنند.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته تاکید کرد که اتحادیه اروپا به معاهده اش با ایران متعهد است و قصد دارد کانال های پرداخت خاصی برای تجارت با جمهوری اسلامی ایجاد کند.

در حالیکه بروکسل پایبند به قرارداد ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های دنیا است ، اتحادیه اروپا باید « مقررات مسدود کننده » را اجرایی کند تا بتواند از تجارت اروپا در ایران در برابر تحریم های آمریکا علیه این کشور حفاظت کند. هر چند این اقدام برای نگه داشتن شرکت های بزرگ اروپایی توتال ، مارسک و مرسدس در ایران شکست خورد.این شرکت ها نمی توانند مستقل از سیستم بانکی جهانی تحت سلطه آمریکا و بازارهای مالی جهانی کار کنند.

منبع : تسنیم

انتهای پیام/