زائری که در چشمه زمزم غسل کرد+عکس
 
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۲۹
کد مطلب: ۶۲۸۱۶
 
Share/Save/Bookmark
نظر
۳
 
یادم می آید، پنجاه سال پیش اطراف کعبه شیب داشت و پر از سنگریزه بود.چاه زمزم هم در دسترس بود. من یک بار از پله‌های مسجدالحرام پایین رفتم و در آب زمزم غسل کردم.
به گزارش ندای انقلاب ، حاج رضا سلطان‌شیرازی که تاکنون ۴۲ بار به حج تمتع مشرف شده و سال‌هاي پیش، مسؤولیت امور اجرایی کاروان حج ایران را برعهده داشته است، امسال نیز به عنوان مشاور در موسم حج حضور دارد و تجربیات خود را در همراهی با مسؤولان و مدیران حج کشورمان به‌کار می‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، نخستین سفر حاج رضا سلطان‌شیرازی برای انجام اعمال و مناسک حج، در سال ۱۳۴۶ خورشيدي انجام شده است که در دوران جوانی برای انجام حج واجب مشرف شد. او که نیت کرده بود این سفر را تکرار کند، در سال ۱۳۵۰ به دلیل برخی فعالیت‌های سیاسی، از کشور ممنوع الخروج شد. پس از توسل به حضرت امام رضا (ع) به عنوان مترجم همراه به حج دعوت و مشکل ممنوع‌الخروج بودنش نیز حل شد. از همان سال تا کنون، هر سال به سفر حج عازم شده، غیر از سال‌هایی که حج به دلیل مشکلات سیاسی تحریم شد.

حاج رضا که خاطرات بسیاری از دورانی دارد که از هتل و آشپزخانه‌ي مکانیزه خبری نبود و مدیران کاروان‌ها باید برای اسکان زائران، خانه‌های بزرگ مکه و مدینه را مدتی کرایه می‌کردند و غذا را هم باید خودشان می‌پختند، بیش از ۱۳ سال نیز در محدوده‌ي سال‌هاي ۶۷ تا ۸۰ به عنوان کارگزار مأمور، همراه با خانواده در شهر مکه زندگی کرده است.

او که اکنون به مخزن تاریخ شفاهی حج ایران تبدیل شده و از بین خاطراتش، مواردی چون آتش‌سوزی بزرگ «منا» در سال ۵۴ که ۵۰ هزار نفر حاجی ایرانی در حج حضور داشتند، قدم زدن در کوچه تنگ و پیچ در پیچ بنی‌هاشم، زیارت محل تولد پیامبر اکرم (ص) و غسل در آب زمزم را از یاد نمی‌برد، درباره‌ي این‌که همه‌ي ما هنگام خداحافظی با مسجدالنبی و مسجدالحرام، باید طوری خداحافظی کنیم که انگار برای آخرین بار به زیارت آمده‌ایم و دیگر توفیق حضور پیدا نمی‌کنیم، می‌گوید: من همیشه، موقع خداحافظی یک دعا کرده‌ام و اتفاقا هر سال هم مستجاب شده است. آن دعا این است: اللهم الرزقنا العوده، ثم العوده، ثم العوده، ثم العوده، ثم العوده، ثم العوده، ثم العوده، حتی یوم القائک. هفت بار می‌گویم خدایا مرا بازگردان تا روزی که به ملاقات تو بیایم. حالا اگر یک سال نتوانم بیایم، باز هم معتقدم که خدا نامم را بین حاجیان می‌نویسد.

او در بخشی از این دیدار صمیمانه می گوید: «یادم می‌آید که در سال‌های اول، اطراف کعبه شیب داشت و پر از سنگریزه بود. این سنگ‌ها بسیار داغ می‌شدند و پای زائران را به شدت می‌سوزاندند. به دلیل شیب هم به محض آنکه باران می‌آمد، آب دور کعبه را می‌گرفت. آن روزها، مثل حالا نبود که در حرمین کلمن بگذارند و آب زمزم بدهند. چند نفر سقا بودند و با کوزه در حرم راه می‌رفتند و به زائران آب می‌دادند. خود چاه زمزم هم در دسترس بود. من یک بار از پله‌های مسجدالحرام پایین رفتم و در آب زمزم غسل کردم. یکی دیگر از مکان‌هایی که شاید امروز، سخت بتوان زیارتش کرد، اتاق «مولد النبی» است. یعنی همان اتاقی که پیامبر اکرم(ص) در آن متولد شدند. آن محل به کتابخانه تبدیل شده و یادم هست که دور تا دور اتاق ولادت پیامبر، کتاب‌های خطی و قدیمی بود. من آنجا را زیارت کردم. »


حامد
۱۳۹۱-۰۷-۲۰ ۱۹:۳۷:۲۹
محمد جودکی به تو چه ربطی داره که یه نفری چند دفعه دوس داره بره حج؟ شما اینقدر آدم بی ادبی هستی که ندای انقلاب چند جای حرفاتو نقطه چین گذاشته
شما برو اول خودتو آدم کن بعد در مورد این پیرمرد صحبت کن
یه نفر عشقش اینه که بره حج یه نفر هم عشق کارای دیگه ای رو داره
شاید تا الان 60تا جهیزیه هم کمک کرده باشه شاید هزارتا کار خوب دیگه کرده باشه دوست هم داشته باشه سالی ده بار بره حج به تو چه ربطی داره؟
 
شیرمحمد
۱۳۹۱-۰۷-۱۹ ۲۲:۴۳:۵۷
داغ دل مسلمانان مسکین رو تازه نکن حاجی جان ماکه ارزوداشتیم و داریم وخواهیم داشت برای یک بار هم شده توفیق حج به ما دست بدهد که نمی دهد اونوقت تو از هرسال رفتنت میگی
 
محمد جودکی
۱۳۹۱-۰۷-۱۹ ۲۱:۴۵:۳۱
42 بار حج .......... این آقا یا مسلمان نیست و یه ....... تمام عیاره یا یه ....... که هیچ چی از اسلام نفهمیده کی گفته 42 بار بری حج و با آب زمزم شنا کنی مسلمونی؟دلتون خوشه مطلب نوشتید حآآآآآآجی جمع کنید با با