معرفی مقتل| ذکر جزئیات قیام امام حسین(ع) تا اسارت آل‌الله در کتاب "ارشاد مفید"+دانلود
 
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۴
کد مطلب: ۳۶۰۱۸۶
 
Share/Save/Bookmark
 
شیخ مفید در کتاب "الإرشاد" فصلی را به تاریخ زندگانی امام حسین(ع) و فضایل ایشان اختصاص داده است. وی در این بخش به ذکر مهم‌ترین جزئیات قیام امام حسین(ع)‌ تا زمان شهادتشان سپس به ذکر وقایع مربوط به اسرای کربلا تا کوفه و شام می‌پردازد.
به گزارش ندای انقلاب، «الإرشاد فی معرفة حجج الله على العباد»، تألیف شیخ مفید از چهره‌‏هاى برجسته علما و فقهاى شیعه در قرن چهارم هجرى است که به ارشاد مفید هم شهرت دارد. این کتاب به زبان عربى و درباره تاریخ زندگانى ائمه( ع) و فضایل آن بزرگواران و یاران ایشان است. کتاب «الإرشاد»، از معتبرترین منابع روایى شیعه، درباره زندگانى ائمه(ع) به شمار مى‏‌آید. بسیارى از منابع مهم شیعه که به زندگانى ائمه پرداخته‌‏اند، این کتاب را مستند خود قرار داده‌‏اند. شیخ مفید این کتاب را در سال ۴۱۱ ق یعنى دو سال قبل از وفاتشان و در اوج شهرت علمى نوشت که این مسأله بر ارزش کتاب می‌افزاید.

مؤلف، در این کتاب، به بیان بسیارى از حوادث تاریخى مربوط به زندگى اهل‌بیت(ع) پرداخته و شمارى از عقاید شیعه را مطرح کرده است. وى، مطالب را با ذکر سند آورده و این کار ارزش و اعتبار کتاب را بالا برده است. نیمى از کتاب، اختصاص به زندگانى امیر مؤمنان، على( ع) دارد و این حاکى از اهمیتى است که شیخ مفید براى آن حضرت قائل بوده است. پاره‌‏اى از مباحث مطرح شده در این کتاب، از این قرار است: ۱. خبر دادن حضرت على( ع)، از شهادت خود، ۲. روایاتى که دلالت بر فضایل آن حضرت مى‌‏کند، ۳. قضاوت‏هاى آن حضرت،‌ تاریخ امام حسن(ع)،‌۶. حرکت امام حسین( ع) به سوى عراق ۷. قیام زید شهید ۸. امام رضا( ع) و ولایت عهدى ۹. ورود امام هادى( ع) به سامرا ۱۰. سیره امام زمان( عج).

از آنجایی که شیخ مفید فصلی را به تاریخ زندگانی امام حسین(ع) و فضایل ایشان به نام [باب تاریخ الإمام الحسین و فضله‏] اختصاص داده است، از مقاتل معتبر نیز شمرده می‌شود. وی در این بخش پس از گزارش ولادت امام حسین(ع)، به ذکر مهم‌ترین جزئیات قیام امام(ع)، جزئیات وقایع بین مسیر مکه تا کربلا و تا زمان شهادت حضرت و اصحاب ایشان و سپس ذکر وقایع مربوط به اسرای کربلا تا کوفه و شام می‌پردازد.

کتاب "الإرشاد" را می‌توانید از پیوست این خبر دریافت کنید

انتهای‌پیام/