نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » اجتماعی

پرستاران ایرانی کجا می روند؟

۱۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۲۴

مهاجرت پرستاران به خارج از کشور، از سالها پیش و به عنوان یکی از راه های مقابله با بیکاری این قشر شناخته شده است.

به گزارش نداي انقلاب، خبر آنلاين نوشت: هرچند وزارت بهداشت تلاش کرده با استخدام پرستاران کمی از این مهاجرت پیشگیری کند، اما جدیدترین آمارها نشان می دهد که روزانه ۴۰ پرستار متقاضی اعزام به خارج از کشور هستند. به همین دلیل وزارت بهداشت از افزایش مهاجرت پرستاران احساس نگرانی می کند.


پرستاران چقدر حقوق می گیرند؟
صدیقه سالمی معاون فنی سازمان نظام پرستاری کشور حقوق ۷ سال پیش پرستاران آمریکایی با حقوق فعلی پرستاران ایرانی را مقایسه می کند و می گوید: "یک مدیر پرستاری در کالیفرنیا سالانه ۱۸۶ هزار دریافتی داشته است و کمترین میزان درآمد مربوط به پرستار با مدرک دیپلم بهیاری است که در سال ۴۲ هزار و ۵۰۰ دلار بوده است. اما در ایران یک پرستار با ۴۱ سال سابقه کار ماهی ۷۸۰ هزار تومان حقوق می گیرد."

به عقیده سالمی دولت متوجه قضیه شده و وزارت بهداشت هم خطر را احساس می کند. هرچند حقوق پرستاران کم شده است. او دراین باره به مهر می گوید: "در دانشگاه تهران در اسفند سال ۸۷ حقوق دریافتی یک پرستار تازه استخدام شده، ۴۷۰ هزار تومان بوده است. در حالی که در سال ۸۸ تا همین زمان، این رقم به ۳۷۰ هزار تومان رسیده است. یعنی همین عامل باعث شد بسیاری از پرستاران تازه استخدام‌شده، ترک کار کنند.

معاون فنی سازمان نظام پرستاری همچنین می گوید: "در حال حاضر بیشتر پرستاران ایرانی به آمریکا، کانادا و استرالیا رفته و در آنجا حقوقی به مراتب بالاتر از ایران دریافت می‌کنند. به‌طوری که متوسط حقوق پرستار در ایران که حدود ۵۰۰ هزار تومان است، در همین کشورها، حداقل ۳ تا ۵ میلیون تومان دریافت می‌کند.
طبق آخرین اطلاعات ماه می ۲۰۱۰، کمترین حقوق پرستاران با کمترین میزان تحصیلات در آمریکا، ۵۲ تا ۵۵ هزار دلار در سال است و بالاترین آن ۱۸۶ هزار دلار در سال."

او همچنین به تفاوت حقوق پرستاران و پزشکان اشاره می کند و می گوید: "حداکثر حقوق ۱۸۶ هزار دلاری پرستاران در سال در حالی است که نسبت به حداقل حقوق پزشک که ۱۱۷ هزار دلار در سال است،بیشتر است. یعنی در بعضی از بخش‌ها گاهی پرستاران حتی بیشتر از پزشکان دریافت می‌کنند."

سالمی همچنین درباره تفاوت استانداردهای مراقبتی بیمارستانی جهان و ایران می گوید: "استانداردهای جهانی نشان می‌دهد در بخش داخلی و جراحی، هر ۴ تا ۶ بیمار باید یک پرستار داشته باشند. در ایران، هر ۱۲ بیمار یک پرستار دارند. در زایشگاه برای هر ۸ مادر و نوزاد، یک پرستار لازم است. در بخش ICU و CCU، هر ۱ یا ۲ بیمار یک پرستار دارند."

او درباره میزان کار پرستاران در ایران و دیگر کشورها می گوید: "میزان ساعت کار که متوسط جهانی آن ۳۵ ساعت است، رعایت می‌شود. البته ساعات روزهای تعطیل،‌ بین ۱.۵ تا ۲ برابر یا شب‌کاری ۱.۵ برابر یا زمان تعطیلات سال نو و اعیاد مهم، همگی ۲ برابر حساب می‌شود، اما در ایران هیچ تفاوتی میان ساعات کاری روز تعطیل و غیرتعطیل پرستاران وجود ندارد و حقوق پرستاران بسیار کمتر از استانداردهای جهانی است."قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری

طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری در پنج سال پیش در ۱۳ تیرماه ۸۶ در صحن مجلس با اکثریت آراء تصویب شد و به صورت قانون در آمد و برای تهیه آیین نامه اجرایی به دولت ابلاغ شد. طبق تبصره ۲ از ماده واحده قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، آیین نامه اجرایی این قانون می بایست در مدت ۶ ماه پس ازتصویب، با همکاری مشترک وزارتخانه های رفاه و بهداشت و سازمان نظام پرستاری، تهیه و پس از تایید شورای بیمه خدمات درمانی، به تصویب هیئت وزیران می رسید اما در در پایان مهلت مقرر (۱۳/۱۰/۸۶) چنین اتفاقی نیفتاد.

سازمان نظام پرستاری معتقد است در صورت عدم اجرای طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری، پرستاران متقاضی کار خارج از کشور تعدادشان زیاد می شود، اما با اجرای این قانون، انگیزه کافی برای پرستاران برای خدمت رسانی به هموطنان به بالاترین حد خود خواهد رسید.

شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار در گفت وگو با خبرآنلاین آماده نشدن آیین نامه اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را، ناشی از کوتاهی وزارتخانه های بهداشت و رفاه می داند و می گوید: با ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که طی آن بیش از ۴۰۰ نوع خدمت (تخصصی و عمومی) برای پرستاران تعریف شده که علاوه بر احیاء خدمات فراموش شده، باعث می گردد با پرداخت هزینه آن خدمات، پرستاران از انگیزه دوچندان برای خدمت بیشتر به بیماران برخوردار شوند.
وی می گوید که با اجرای این طرح حقوق یک پرستار کمتر از ۱۵ میلیون ریال در ماه نخواهد بود.


پرستاران ایرانی کجا می روند؟
مقصد اول برای پرستاران مهاجر کشور کاناداست زیرا در این کشور آنها حقوق بالا و ساعت کاری پایین دارند.مقصد بعدی استرالیا، کشورهای اروپایی و آمریکاست. البته سال گذشته ۲ هزار پرستار ایرانی به کشور ترکیه مهاجرت کردند.

احمد نجاتیان، معاون فرهنگی، روابط عمومی و بین الملل سازمان نظام پرستاری گفته پرستاران ایرانی پس از مهاجرت به کشور باز نمی گردند.